V diecézním domě v Litoměřicích má být otevřen minipivovar
V Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích má být ještě letos otevřen malý pivovar. Projekt je financován z finanční náhrady za majetek, který nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
Litoměřice: Minipivovar s pivnicí má letos vzniknout v prostorách Diecézního domu kardinála Trochty v Litoměřicích. Spolu s restaurací nabídne přibližně sto míst těm, kteří tu budou chtít ochutnat nefiltrovaná piva plzeňského typu. „Vařit chceme alespoň tři druhy, a uvažujeme i o tom, že bychom některé další varianty přidali i v průběhu roku,“ říká Richard Kirbs, jednatel společnosti In Principio s.r.o., jejímž zřizovatelem je Biskupství litoměřické a která v diecézním domě provozuje ubytovací služby – Hostel u sv. Štěpána. „Rádi bychom našim hostům nabídli komplexní službu od ubytování a stravování až po večerní využití času,“ vysvětluje.
Projekt minipivovaru se tak jeví jako příležitost k doplnění doposud dobře fungujícího projektu ubytovacích služeb. Za téměř šest let s kapacitou až 160 lůžek se totiž Hostel U sv. Štěpána postupně stal největším ubytovatelem jak v Litoměřicích, tak v blízkém okolí. Pro jeho hosty je lákavá jeho výborná dostupnost, služby i cena. A město, jehož dějiny jsou s katolickou církví spjaté téměř tisíc let, zasazené do krajiny Českého středohoří, je turisty z domova i zahraničí hojně navštěvované po celý rok.
Vybudování a provozování minipivovaru v Diecézním domě kardinála Trochty je investičním projektem Biskupství litoměřického, financovaným z finanční náhrady za majetek, který nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
„Je to náš první výrobní investiční projekt. Vložené prostředky jak do rekonstrukce prostor, tak do vlastní technologie pivovaru i restaurace se musí vrátit a generovat zisk pro další financování provozu biskupství, diecéze,“ uvedl Richard Kirbs.
V současné době je připraven prováděcí projekt na výstavbu a rekonstrukci těch prostor sklepa a prvního podlaží, kde bude minipivovar, restaurace i pivnice, a projekt na technologii pivovaru. „Čekáme na vydání stavebního povolení. Nyní tyto prostory připravujeme pro vlastní stavbu a provádíme jen ty nejnutnější vyklízecí práce a měníme postupně zastaralou technologii kuchyně za novou,“ dodal.
To, zda hosté hostelu a návštěvníci města ochutnají nové pivo už koncem letošního léta, bude záležet na rychlosti vydání stavebního povolení a následném postupu prací.
(autorka: Jana Michálková, tisková mluvčí Biskupství litoměřického)