Národní galerie předala řádům obrazy
Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt podepsal se zástupci církevních řádů smlouvu o předání několika vzácných děl – dvou obrazů Petera Paula Rubense, Vyšebrodského oltáře a částí Puchnerova oltáře. Symbolického předání se dnes (12. září 2014) zúčastnil ministr kultury Daniel Herman, zástupce augustiniánů Juan Ignácio Provecho Lopéz a převor Cisterciáckého opatství Vyšší Brod P. Justin Jan Berka. Představitel Rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou, P. Josef Šedivý, podepíše dohodu dodatečně. Na základě vzájemné dohody zůstanou všechna díla ve stálých expozicích Národní galerie: Rubensovy obrazy ve Šternberském paláci a gotická díla v klášteře sv. Anežky.
"Pro návštěvníky Národní galerie se nemění vůbec nic, jen jméno majitele na štítku. Díla, která se dnes na základě dohody předávají, zůstanou nadále ve sbírkách Národní galerie. Tímto jsme s církevními institucemi zahájili novou éru velmi úzké koncepční spolupráce o zachování vynikajících uměleckých památek v kontextu prezentací Národní galerie v Praze," řekl ČTK generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.
Jeho slova potvrzuje i augustinián J. Provecho: „Chceme, aby obrazy sloužily všem lidem. Aby každý, kdo sem chodí, mohl obdivovat krásné umění.“ Rubensovy obrazy sv. Augustina a sv. Tomáše jsou podle Provecha symbolem řádu v Čechách, neboť byly objednány tehdejším provinciálem augustiniánů zhruba třicet let po vzniku samostatné české provincie.
Zástupce opatství ve Vyšším Brodě, P. Justin Jan Berka, ocenil odbornou garanci děl ze strany Národní galerie a uvítal umístění děl v Praze: „Je dobré, když tak významné dílo světové úrovně vidí co nejvíce lidí,“ uvedl P. Berka a dodal, že i klášter ve Vyšším Brodě má svou vlastní galerii.
Podle ministra kultury Daniela Hermana vrácení obrazů pomáhá vyrovnat se s křivdami minulosti: „Pohybujeme se v kategorii očišťování historické paměti. Napravujeme historické křivdy, které se staly v letech 1948-1950. (…) Řádoví bratři a sestry byli vyhnáni ze svých klášterů, které obývali po staletí, a jejich majetek byl prostě zabrán,“ řekl Herman, podle kterého se nyní dává do pořádku „jistá vykloubenost doby minulé“.
Devět deskových maleb z poloviny 14. století, které dnes stát předal cisterciákům z Vyššího Brodu, je stěžejním dílem malíře, jehož jméno historikové neznají. Je proto označován za Mistra Vyšebrodského oltáře podle klášterního kostela cisterciáků ve Vyšším Brodě. Nyní vzácné deskové malby zůstanou v expozici středověkého umění v Anežském klášteře.
Stejně tak Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou ponechá veřejnosti přístupné čtyři části takzvaného Puchnerova oltáře a Česká provincie Řádu sv. Augustina zapůjčuje do stálé expozice ve Šternberském paláci dva obrazy Petra Paula Rubense - Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustin.