K článku O. Dandy: Mazané Voršilky znovu na scéně
Deník Právo dnes (23. září 2014) přinesl článek Oldřicha Dandy: Mazané Voršilky znovu na scéně: Dům ND restituovaly díky omylu, prodaly ho a teď ho chtějí vrátit zpět. V textu se zabývá aktuálním stavem týkajícího se bývalé restaurační budovy Národního divadla, restitučního případu z 90. let. Reakci řádu na tvrzení ve zveřejněném materiálu přinášíme.
K článku O. Dandy „Mazané Voršilky znovu na scéně: Dům ND restituovaly díky omylu, prodaly ho a teď ho chtějí vrátit zpět“
Komunita Římské unie řádu sv. Voršily v Praze vyjadřuje politování nad tendenčním a částečně bulvárně znějícím článkem pana Dandy, jež vyšel v deníku Právo dne 23. 9. 2014. Pan Danda vykresluje komunitu jako někoho, kdo „tajně a podezřele“ prodal majetek, který mu ani nepatřil a nyní se znovu pokouší si jej nárokovat. Fakta o situaci sester Voršilek a objektivní popis aktuálního stavu týkajícího se bývalé restaurační budovy Národního divadla však v tomto článku zůstávají zcela stranou.
Komunita nabyla budovu, o které se počátkem devadesátých let hodně diskutovalo, na základě tzv. výčtového zákona č. 298/1990 Sb., a byť byly sestry Voršilky připraveny budovu darovat Národnímu divadlu, jeho tehdejším ředitelem byl tento návrh odmítnut. Jako vlastník každé nemovitosti měly sestry Voršilky však také řadu povinností, avšak na správu svých najednou navrátivších majetků neměly dostatečné prostředky. Rozhodly se proto budovu prodat společnosti Themos, která o ni projevila zájem, nikoli však tajně či cit. bez jakéhokoli upozornění, jak hovoří článek. Toto rozhodnutí se bohužel v budoucnu ukázalo jako nešťastné, jelikož společnost Themos své smluvní závazky vůči sestrám do dnešního dne nesplnila. Sestry Voršilky v souladu s křesťanskou tradicí a důvěřivostí, jež je církevním řádům vlastní, odkládaly řešení problému, zejména díky jednateli společnosti Themos panu Petrůvovi, který je dokázal svým naoko bohabojným přístupem a předváděnou vírou přesvědčit, že své závazky společnost Themos nakonec splní.
Současná situace však doznala zásadních změn, pan Petrův dnes již ve společnosti Themos nefiguruje. Společnost se nachází v úpadku a je přes prostředníka vlastněna dvěma kyperskými společnostmi, jejichž opravdové vlastníky tak veřejnost pravděpodobně nikdy nepozná. Navíc se kolem této společnosti, jejíž jediný hodnotný majetek dle soupisu představuje právě budova, za kterou společnost Themos Voršilkám nikdy řádně neuhradila kupní cenu, začaly dít podivné věci. Jednak se majitelem obchodního podílu staly uvedené kyperské společnosti, avšak mnohem prapodivnější je seznam přihlášených věřitelů, kteří do insolvenčního řízení společnosti THEMOS, s.r.o. se základním kapitálem 2.000.000,- Kč, která dle dostupných informací nikdy nijak zvlášť nepodnikala, přihlásili údajné pohledávky v astronomické výši téměř 600.000.000,- Kč. Polovina z těchto věřitelů jsou přitom buďto přímo zahraniční osoby, nebo osoby ovládané zahraničními společnostmi s nedohledatelnou vlastnickou strukturou pocházející z daňových rájů jako Lucemburské velkovévodství či dokonce Britské panenské ostrovy.
Za této situace sestry Voršilky využily svého práva a obrátily se na příslušný soud s žádostí o vynětí budovy ze soupisu majetkové podstaty dlužníka THEMOS, s.r.o., neboť kdyby tak neučinily, přišly by o budovu nejen sestry, ale i veřejnost, protože kyperské společnosti určitě nemají v úmyslu na rozdíl od sester jakoukoli další spolupráci s Národním divadlem.
JUDr. Zdeňka M. Nocarová, Ph.D
A.K. NOCAROVÁ JAŠEK & PARTNERS